Цигуларката Лора Маркова и виолончелистът Сион Найман ще имат рецитал в „Европейски музикален фестивал“
Цигуларката Лора Маркова и виолончелистът Сион Найман ще имат рецитал в „Европейски музикален фестивал“.
На първата им самостоятелна изява на фестивала ще изпълнят творби за цигулка и виолончело от Моцарт, Глиер, Равел и Серве/Леонар, съобщават от „Кантус фирмус“.
Събитието е на 15 ноември в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“
Цигуларката Лора Маркова и виолончелистът Сион Найман ще имат рецитал в „Европейски музикален фестивал“.
Смисълът на музиката е да обединява и тя трябва да има такава функция. Това каза в интервю музикантът Венелин Венков, който заедно с Невена Цонева и „Баш бенд“ тръгва на турне с новия си проект „Тук сме!“, обединяващ именно различни стилове.
Първият концерт е на 3 октомври, утре, в зала „Филхармония“ в родния град на барабаниста - Русе.
„Стана така, че тръгваме от Русе случайно, защото организацията на турнето е сложна смесица от това, кога са свободни залите, техниката, екипите. За мен обаче ще е много емоционално и хубаво, че започваме от Русе, защото съм русенец. Концертът ни ще е точно в тази зала, където за първи път съм стъпил на сцена с група. Като ученик бях част от русенските рок групи и по-точно от група „Аналог“. Там, където сега има едно барче, беше нашата репетиционна и ние си правихме концертите в тази
Чувстваме се много горди, че можем да представим това археологическо наследство на нашата публика във Вила "Гети", също така много развълнувани и малко притеснени, каза в интервю Сара Е. Коул, съкуратор на изложбата изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция", която изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия.
"Подготовката за изложба от такава важност, значимост отне много време. Постигнахме споразумения с българското Министерство на културата и с нашите партньори от Националния археологически институт с музей в София“, каза другият куратор Йенс Дейнър. Той допълни, че работата е започнала преди около шест години, но е била забавена от КОВИД. „Но най-накрая сме тук, развълнувани сме и очакваме с нетърпение да приемем голям брой специални гости тази вечер", добави той.
Официално бе открита изложбата „La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете“, която е сред акцентите на Българския фестивал на сливата в троянското село Орешак.
Експозицията, плод на обединените усилия на три музея – Националния исторически музей в София, Музея на Розата и Исторически музей (ИМ) „Искра“ в Казанлък, е подредена в зала 3 на Националното изложение на художествените изкуства и занаятите (НИХЗИ).
Експонатите в изложбата са почти изцяло от фондовете на ИМ „Искра“, а акцентът е върху развитието на розопроизводството в периода от Възраждането до Втората световна война, разказа Доротея Гюрджийска – Иванова, управител на НИХЗИ – Орешак.
„Идеята да поканим колегите за гостуващата изложба, дойде във връзка с предстоящия Български фестивал на сливата. Това, което искахме да покажем на нашата пу
Режисьорката Лилия Абаджиева започна репетиции на „Тартюф“ в Малък градски театър „Зад канала“, съобщават от трупата.
Участват актьорите Александър Кадиев, Христо Пъдев, Леонид Йовчев, Христина Караиванова, Георги Кацарски, Владимир Димитров, Богдан Бухалов, Таня Пашанкова, Цветина Петрова, Александър Карасански, Магдалена Бучкова, Калина Георгиева.
„Вдъхновяващ екип, първа репетиция на „Тартюф” в театър „Зад канала”. Вълнуваме се“, коментира Лилия Абаджиева.
Сценографията и костюмите са на Васил Абаджиев, сценичната адаптация и музикалната картина са на Лилия Абаджиева.
На първата им самостоятелна изява на фестивала ще изпълнят творби за цигулка и виолончело от Моцарт, Глиер, Равел и Серве/Леонар, съобщават от „Кантус фирмус“.
Събитието е на 15 ноември в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Завършили с отличие Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, в момента и двамата музиканти са студенти в музикални академии, в германската столица. Найман следва при проф. Йенс Петер Майнц в берлинския Университет за изкуства, а Лора Маркова е студентка в музикалната академия „Ханс Айслер" при Коля Блахер. Като дуо те свирят заедно от 2020 година – още, когато са ученици, а съвместните им успехи идват много скоро след създаването на ансамбъла. Печелят първи награди от конкурсите „Музиката и земята“ и националния конкурс „Кантус фирмус“, както и специалната награда „Бохуслав Мартину“ от международния конкурс „Концертино Прага“ (Чехия, 2021). През 2023 г. дуото продължава сценична дейност в Прага, Париж, Берлин, Антверпен и София.
Други акценти от есенната програма на „Европейски музикален фестивал“ са концертите на ансамбъл „Паганини“ – Виена, на 19 ноември във Военния клуб, клавирния рецитал на Людмил Ангелов – на 30 ноември в зала „България“, както и финалното събитие на 7 декември – „30 години класика в ефира“ с участието на оркестър „Кантус фирмус“, Марио Хосен, Людмил Ангелов, Григор Паликаров, Георги Черкин, Гергана Николаева и Атанас Кръстев.
По случай 110-годишнината от рождението на холивудската икона и изобретателка Хеди Ламар, виенският „Мьобелмузеум“ й посвещава специална изложба. Тя показва кариерата на Ламар, нейните изобретения и влиянието върху съвременните електронни технологии.
Изложбата „Домакиня, художничка, луда глава. Хеди Ламар 110“ хвърля светлина върху многостранния живот на Ламар. В допълнение към репутацията на най-красивата жена в света, тя е изобретателка и „изключителна личност“, разказва кураторката Даниел Спера.
По време на Втората световна война Ламар води кампания срещу националсоциалистическия режим и заедно с композитора Джордж Антайл разработва радиоуправление за торпеда за американските подводници, което регистрира като патент. „Хеди Ламар е изпреварила времето си с десетилетия, тъй като тази технология е довела до развитието на
Фотографска изложба показва „Старите квартали на София“.
Експозицията е част от цикъла „Невидима София“ и ще бъде открита на 17 октомври в столичен хотел. Фотографиите ще останат там до 31 октомври, а от 14 до 27 ноември може да бъдат разгледани в столичен мол, съобщават организаторите от „Програмата“.
„Старите квартали на София“ е продължение на изложбите, посветени на архитектурното наследство на столицата, изчезналите кина на София и незабравените читалища.
„Това е една визуална ода към тези части на града, които остават извън светлината на прожекторите, но носят в себе си духа на отминали времена и атмосфера, която вече е трудно откриваема“, казват от екипа.
Те отбелязват, че в проекта се хвърля светлина върху старите квартали на града, където са се запазили контрастите между ръждясалите ог
За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има две премиери в рамките на Празниците на изкуствата „Аполония“ и за първи път е програмиран сериал. В две поредни вечери режисьорът Павел Г. Веснаков представи първия епизод на сериала „Всичко за сина ми“ и игралния филм „Безветрие“.
„За първи път ми се случва да представям и филм, и сериал, а реакцията на публиката е много интересна за мен, защото по интересен начин темите и във филма, и в сериала се припокриват“, каза Павел Г. Веснаков.
Той отбеляза, че и в двата проекта става дума за едно разпаднало се семейство. В едната продукция историята е разказана по много достъпен за широката аудитория начин, а в другата е крайно радикална като подход. „И се надявам, че публиката ще бъде отворени сетива за по-крайния и по-художествено рискован начин на раз
Хорър комедията „Бийтълджус Бийтълджус“ на компанията „Уорнър Брос“ остана на върха на северноамериканската боксофис класация за трети пореден уикенд, съобщава АП.
Приблизителната му тридневна печалба възлиза на 26 млн. щатски долара, показаха данните на компанията за измерване Comscore в неделя.
Филмът е събрал до сега общо 226,8 млн. долара в Северна Америка, с което общата му сума в световен мащаб достига 329,7 млн. долара.
В режисираното от Тим Бъртън продължение на касовия хит от 1988 г. „Бийтълджус“ участват Майкъл Кийтън, Уинона Райдър и Катрин О`Хара, които се превъплъщават в ролите си заедно с нови актьори.
Класиран на второ място с малка разлика, анимационният научнофантастичен филм „Трансформърс: Първият“ стартира с 25 млн. долара в Северна Америка този уикенд.
Психологическият хорър &bd
Британският скулптор Антъни Гормли, който от днес показва свои творби в галерия в Пекин, заяви пред АФП, че е загрижен за "тъмните аспекти" на държавния контрол в Китай.
Творецът, който е на 74 години, възприема изкуството като сила за разбирателство между обществата. Той казва, че иска да продължи да излага творбите си в азиатската страна.
"Това е абсолютно необходимо, защото изкуството е мост между сърцата и умовете, както и между хора, които идват от напълно различни идеологии, но и от съвсем различни места", добави Гормли.
Изложбата, озаглавена Body Buildings, ще продължи от днес до средата на април в галерия в квартал "798" в Пекин. Това е четиринадесетата експозиция на скулптора в страната, която той посещава редовно от средата на 90-те години на миналия век, отбелязва АФП.
Сред творбите е "Място за почивка II" от 132 човешки фигури в реален разме
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team.
С над 10 години активно творче ...
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
Пиесата „Лисабон“ на писателя и драматург Захари Карабашлиев ще бъде представена за първи път пред българска публика и в пълния си текст, в Младежкия театър „Нико ...
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил", предаде Асошиейтед прес. Отличието ще й бъде връчено на 82-рата годишна церемония за наградите "Златен глобус" на 5 януа ...
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП.
...
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd.
Водени от страстта си към ...
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Цигуларката Лора Маркова и виолончелистът Сион Найман ще имат рецитал в „Европейски музикален фестивал“
Цигуларката Лора Маркова и виолончелистът Сион Найман ще имат рецитал в „Европейски музикален фестивал“.На първата им самостоятелна изява на фестивала ще изпълнят творби за цигулка и виолончело от Моцарт, Глиер, Равел и Серве/Леонар, съобщават от „Кантус фирмус“.
Цигуларката Лора Маркова и виолончелистът Сион Найман ще имат рецитал в „Европейски музикален фестивал“.
На първата им самостоятелна изява на фестивала ще изпълнят творби за цигулка и виолончело от Моцарт, Глиер, Равел и Серве/Леонар, съобщават от „Кантус фирмус“.
Смисълът на музиката е да обединява и тя трябва да има такава функция. Това каза в интервю музикантът Венелин Венков, който заедно с Невена Цонева и „Баш бенд“ тръгва на турне с новия си проект „Тук сме!“, обединяващ именно различни стилове.
Първият концерт е на 3 октомври, утре, в зала „Филхармония“ в родния град на барабаниста - Русе.
„Стана така, че тръгваме от Русе случайно, защото организацията на турнето е сложна смесица от това, кога са свободни залите, техниката, екипите. За мен обаче ще е много емоционално и хубаво, че започваме от Русе, защото съм русенец. Концертът ни ще е точно в тази зала, където за първи път съм стъпил на сцена с група. Като ученик бях част от русенските рок групи и по-точно от група „Аналог“. Там, където сега има едно барче, беше нашата репетиционна и ние си правихме концертите в тази
Чувстваме се много горди, че можем да представим това археологическо наследство на нашата публика във Вила "Гети", също така много развълнувани и малко притеснени, каза в интервю Сара Е. Коул, съкуратор на изложбата изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция", която изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия.
"Подготовката за изложба от такава важност, значимост отне много време. Постигнахме споразумения с българското Министерство на културата и с нашите партньори от Националния археологически институт с музей в София“, каза другият куратор Йенс Дейнър. Той допълни, че работата е започнала преди около шест години, но е била забавена от КОВИД. „Но най-накрая сме тук, развълнувани сме и очакваме с нетърпение да приемем голям брой специални гости тази вечер", добави той.
Официално бе открита изложбата „La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете“, която е сред акцентите на Българския фестивал на сливата в троянското село Орешак.
Експозицията, плод на обединените усилия на три музея – Националния исторически музей в София, Музея на Розата и Исторически музей (ИМ) „Искра“ в Казанлък, е подредена в зала 3 на Националното изложение на художествените изкуства и занаятите (НИХЗИ).
Експонатите в изложбата са почти изцяло от фондовете на ИМ „Искра“, а акцентът е върху развитието на розопроизводството в периода от Възраждането до Втората световна война, разказа Доротея Гюрджийска – Иванова, управител на НИХЗИ – Орешак.
„Идеята да поканим колегите за гостуващата изложба, дойде във връзка с предстоящия Български фестивал на сливата. Това, което искахме да покажем на нашата пу
Режисьорката Лилия Абаджиева започна репетиции на „Тартюф“ в Малък градски театър „Зад канала“, съобщават от трупата.
Участват актьорите Александър Кадиев, Христо Пъдев, Леонид Йовчев, Христина Караиванова, Георги Кацарски, Владимир Димитров, Богдан Бухалов, Таня Пашанкова, Цветина Петрова, Александър Карасански, Магдалена Бучкова, Калина Георгиева.
„Вдъхновяващ екип, първа репетиция на „Тартюф” в театър „Зад канала”. Вълнуваме се“, коментира Лилия Абаджиева.
Сценографията и костюмите са на Васил Абаджиев, сценичната адаптация и музикалната картина са на Лилия Абаджиева.
Събитието е на 15 ноември в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Завършили с отличие Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, в момента и двамата музиканти са студенти в музикални академии, в германската столица. Найман следва при проф. Йенс Петер Майнц в берлинския Университет за изкуства, а Лора Маркова е студентка в музикалната академия „Ханс Айслер" при Коля Блахер. Като дуо те свирят заедно от 2020 година – още, когато са ученици, а съвместните им успехи идват много скоро след създаването на ансамбъла. Печелят първи награди от конкурсите „Музиката и земята“ и националния конкурс „Кантус фирмус“, както и специалната награда „Бохуслав Мартину“ от международния конкурс „Концертино Прага“ (Чехия, 2021). През 2023 г. дуото продължава сценична дейност в Прага, Париж, Берлин, Антверпен и София.
По случай 110-годишнината от рождението на холивудската икона и изобретателка Хеди Ламар, виенският „Мьобелмузеум“ й посвещава специална изложба. Тя показва кариерата на Ламар, нейните изобретения и влиянието върху съвременните електронни технологии.
Изложбата „Домакиня, художничка, луда глава. Хеди Ламар 110“ хвърля светлина върху многостранния живот на Ламар. В допълнение към репутацията на най-красивата жена в света, тя е изобретателка и „изключителна личност“, разказва кураторката Даниел Спера.
По време на Втората световна война Ламар води кампания срещу националсоциалистическия режим и заедно с композитора Джордж Антайл разработва радиоуправление за торпеда за американските подводници, което регистрира като патент. „Хеди Ламар е изпреварила времето си с десетилетия, тъй като тази технология е довела до развитието на
Фотографска изложба показва „Старите квартали на София“.
Експозицията е част от цикъла „Невидима София“ и ще бъде открита на 17 октомври в столичен хотел. Фотографиите ще останат там до 31 октомври, а от 14 до 27 ноември може да бъдат разгледани в столичен мол, съобщават организаторите от „Програмата“.
„Старите квартали на София“ е продължение на изложбите, посветени на архитектурното наследство на столицата, изчезналите кина на София и незабравените читалища.
„Това е една визуална ода към тези части на града, които остават извън светлината на прожекторите, но носят в себе си духа на отминали времена и атмосфера, която вече е трудно откриваема“, казват от екипа.
Те отбелязват, че в проекта се хвърля светлина върху старите квартали на града, където са се запазили контрастите между ръждясалите ог
За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има две премиери в рамките на Празниците на изкуствата „Аполония“ и за първи път е програмиран сериал. В две поредни вечери режисьорът Павел Г. Веснаков представи първия епизод на сериала „Всичко за сина ми“ и игралния филм „Безветрие“.
„За първи път ми се случва да представям и филм, и сериал, а реакцията на публиката е много интересна за мен, защото по интересен начин темите и във филма, и в сериала се припокриват“, каза Павел Г. Веснаков.
Той отбеляза, че и в двата проекта става дума за едно разпаднало се семейство. В едната продукция историята е разказана по много достъпен за широката аудитория начин, а в другата е крайно радикална като подход. „И се надявам, че публиката ще бъде отворени сетива за по-крайния и по-художествено рискован начин на раз
Хорър комедията „Бийтълджус Бийтълджус“ на компанията „Уорнър Брос“ остана на върха на северноамериканската боксофис класация за трети пореден уикенд, съобщава АП.
Приблизителната му тридневна печалба възлиза на 26 млн. щатски долара, показаха данните на компанията за измерване Comscore в неделя.
Филмът е събрал до сега общо 226,8 млн. долара в Северна Америка, с което общата му сума в световен мащаб достига 329,7 млн. долара.
В режисираното от Тим Бъртън продължение на касовия хит от 1988 г. „Бийтълджус“ участват Майкъл Кийтън, Уинона Райдър и Катрин О`Хара, които се превъплъщават в ролите си заедно с нови актьори.
Класиран на второ място с малка разлика, анимационният научнофантастичен филм „Трансформърс: Първият“ стартира с 25 млн. долара в Северна Америка този уикенд.
Психологическият хорър &bd
Британският скулптор Антъни Гормли, който от днес показва свои творби в галерия в Пекин, заяви пред АФП, че е загрижен за "тъмните аспекти" на държавния контрол в Китай.
Творецът, който е на 74 години, възприема изкуството като сила за разбирателство между обществата. Той казва, че иска да продължи да излага творбите си в азиатската страна.
"Това е абсолютно необходимо, защото изкуството е мост между сърцата и умовете, както и между хора, които идват от напълно различни идеологии, но и от съвсем различни места", добави Гормли.
Изложбата, озаглавена Body Buildings, ще продължи от днес до средата на април в галерия в квартал "798" в Пекин. Това е четиринадесетата експозиция на скулптора в страната, която той посещава редовно от средата на 90-те години на миналия век, отбелязва АФП.
Сред творбите е "Място за почивка II" от 132 човешки фигури в реален разме
Други акценти от есенната програма на „Европейски музикален фестивал“ са концертите на ансамбъл „Паганини“ – Виена, на 19 ноември във Военния клуб, клавирния рецитал на Людмил Ангелов – на 30 ноември в зала „България“, както и финалното събитие на 7 декември – „30 години класика в ефира“ с участието на оркестър „Кантус фирмус“, Марио Хосен, Людмил Ангелов, Григор Паликаров, Георги Черкин, Гергана Николаева и Атанас Кръстев.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.